Інформація про навчальний візит до Латвії

16.10.2022

9-16 жовтня 2022 року наша організація та мережа МОЖУ взяли участь у навчальній поїздці в Латвійську Республіку. Даний візит відбувся завдяки тісній співпраці з центром МАРТА та Міністерства закордонних справ Латвії в рамках проєкту «Розширення прав і можливостей жіночого активізму в Україні».

Метою даного заходу було побачити як впроваджуються правові засади ґендерної рівності та жінок, миру і безпеки в Латвії, ознайомитись із ефективними соціальними послугами та міжінституційною співпрацею, побачити як працюють програми підтримки вразливих груп населення Латвії, постраждалих від насильства та біженців з України.

А тепер детальніше про кожну зустріч:

Під час зустрічі з Андою Чакша, депутаткою Парламенту Латвійської Республіки, ми обговорювали:

  • шлях просування політик та законів, що стосуються запобіганню та протидії насильству щодо жінок та дівчат (він теж був непростий, навіть сьогодні є деякі муніципалітети, які зазначають, що в них «немає насильства»)
  • важливість солідарності жінок у політиці, попри те що вони представляють різні політичні сили
  • роль громадських організацій у формуванні програм допомоги постраждалим та розвитку сервісів.   

На зустрічі із Зандою Калниня Лукашевіца, представницею Міністерства закордонних справ Латвійської Республіки, нам розповіли про те, що Латвійська Республіка сьогодні є країною, яка надала найбільшу допомогу Україні у співвідношенні до власного ВВП. Також було наголошено на важливості імплементації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» у Латвії і продовженню співпраці із українськими громадськими організаціями.

Під час зустрічі з нашими колежанками з Центру MARTA ми дізнались, які послуги вони надають жінкам, які постраждали від насильства та торгівлі, яким чином держава купує їх послуги, як налаштований внутрішній менеджмент організації та які методи профілактики вигорання впроваджують для своєї команди.

Наступним було відвідування Центру у справах біженців – своєрідний хаб, який вміщує в собі всі необхідні послуги: реєстрація на тимчасове проживання, пошук житла, оформлення соціальної допомоги, працевлаштування, оформлення дітей в садочки та школу, отримання психологічних послуг та вирішення інших питань, пов’язаних зі здоров’ям. Наявна дитяча кімната, місце для догляду на немовлям, а також розвинута доступність. Ми були вражені комплексним підходом до вирішення проблем українських біженців, зручним розташуванням та злагодженою роботою центру. Ми надзвичайно вдячні за всю підтримку українців та українок мерові Риги.

Потім ми відвідали Dardedze центр – громадська організація, яка виступає за безпечне дитинство кожної дитини. У центрі нас зустрів неймовірний провідник у безпечне дитинство Джимбо, який у вигляді гри розповів нам про гарні та погані торкання, про те, якими бувають секрети і як навчитись просити про допомогу у дорослих.   Ми отримали масу позитивних емоцій та надихнулися досвідом спеціалістів центру і, звісно, стали великими шанувальниками Джимбо. Даний курс викладається дітям у дитячих садочках. Такий центр, на нашу думку, повинен бути в кожному місті кожної країни.

Наступного дня ми направились до міста Тукумс для того, щоби зустрітись із начальником місцевої поліції та представницею Департаменту соціальних служб. Вони розповіли нам про міжінституційну співпрацю і про те, як Тукумський муніципалітет підтримав соціальні послуги для вразливих верств населення.

Наступною була зустріч у кризовому центрі для дітей, які пережили насильство та для одиноких матерів-підлітків, який реалізує програми соціального обслуговування. Радіємо тому, що у різних груп населення в скрутний час є прихисток для відновлення сил та реабілітації.

Також ми зустрілись із керівницею дитячого та молодіжного центру «Дзинтеріні», в якому діти, які проживають у маленькому місті, можуть проводити свій вільний час з користю і задоволенням.

Наступна наша зупинка була в місті Сігулда в організації "Cerību spārni" (Крила надії), яка була створена матір'ю дитини з  порушенням психіки і яка обслуговує таких дітей і дорослих. Дані послуги вже є довгостроковою програмою місцевого самоврядування і затребуваною іншими муніципалітетами. Досвід "Крила надії" довів, що для людей з різними формами інвалідності входити в соціальне життя та приєднуватися життя громади - можливо. Вони можуть знайти допомогу та підтримку у денному центрі та груповому домі. У денному центрі є кабінет з фізіотерапії, дитяча кімната для можливості батьків піти на роботу або у інших справах, люди з інвалідністю можуть обрати для себе заняття по душі: виготовлення килимів, трикотажних виробів, свічок, виробів з шерсті, глиняного посуду, дерев’яних виробів тощо. Всі вироби можна придбати у спеціалізованому магазині.Також є кабінет арт-терапії та дитячого логопеда. Груповий дім – це справжній комфортний дім, в якому живуть 14 осіб з інвалідністю однією сім’єю. Вдень вони їздять до денного центру або пораються у саду/городі.  Наша делегація мала нагоду зробити перший внесок на велику мету "Крил надії" - викуп гостинного будинку для своїх підопічних.

Зустріч у SKALBES, зустріч з організаціями допомоги біженцям (координація, дорожня мапа), барнахуз

В останній (за рахунком, а не значимістю) день нашого латвійського інтенсиву, ми познайомилися з чудовими професіоналами в організації «Skalbes», яка надає конфіденційну допомогу людям із групи ризику, які потребують емоційної підтримки, а також надає допомогу постраждалим від насильства.

Також ми зустрілись з керівницею організації допомоги біженцям, яка поділилась досвідом об’єднання зусиль усіх організацій що надають допомогу біженцям із України, з метою більшого покриття потреб біженців з України. В результаті такої співпраці було створено онлайн мапу з примітками, де і яку саме допомогу можуть отримати українки та українці в Латвійській Республіці.

Цікавим було дізнатись як в Латвії впроваджується «Барнахуз» - модель допомоги дитині що пережила насильство, та про міжсекторальну співпрацю у напрямку допомоги постраждалій дитині та притягнення кривдника до відповідальності.

Наприкінці нашої навчальної поїздки  ми відвідали урочистий захід у Посольстві України в Латвійській Республіці, зустрілися з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Латвійській Республіці, мали честь привітати бійців Збройних Сил України, які перебувають у Латвії на реабілітації. Завершили участю у мітингу на підтримку України під російським посольством.

Під час кожної зустрічі ми чули слова підтримки України, відчували теплі обійми, майже на кожній будівлі майорять прапори України. Ми вдячні народу Латвії за те, що їх підтримка відбувається не лише на словах.

Чисельні зустрічі і розмови, обмін досвідом та пропозиціями, рефлексія з командою однодумиць і повне усвідомлення того, що нам теж є чому навчити представників та представниць влади та громадянського суспільства, зокрема в питаннях комплексного підходу до питань безпеки з урахуванням ґендерного та інклюзивного компоненту. Сьогодні питання безпеки суспільства у  Литовській Республіці розглядається в іншому вимірі і тому, на наш погляд, для них дуже актуальною є тема локалізації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

Чому потрібно навчитись нам: створювати гнучкі програми підтримки вразливих груп населення з урахуванням їх потреб і перехід на співпрацю із громадськими організаціями у форматі «соціального замовлення».

Очікуємо, що наступна зустріч з нашими латвійськими подругами та колежанками відбудеться незабором, в Києві. І ми обовʼязково зможемо поділитися новими досягненнями.

 

Інформацію підготувала Ганна Сайтарли